« Rujan 2018 »

GPS eko patrola

Školski projekt GPS FOTO EKO patrola

Iako se u posljednje vrijeme dosta radi na očuvanju prirode i okoliša, opreza i brige nikad dosta. I danas, posebno u ruralnim i slabo naseljenim sredinama, možemo naići na divlja odlagališta raznovrsnog otpada i smeća koje sporom razgradivošću narušava prirodne ljepote prije svega estetski, ali i drugim popratnim pojavama.

Isto tako nije rijetkost naići na tehnički i tehnološki otpad koji nemarom i nebrigom trajno ostaje zaboravljen u prirodnim okruženjima. Još uvijek česta su pojava odbačen tehnički, građevinski i kućni otpad uz putove i ceste, na potocima, u šumama, skrovitim padinama, jamama i drugim rjeđe posjećenim mjestima.

Ljubitelji prirode pak rado obilaze takva mjesta kako bi uživali u ljepotama krajolika i karakterističnim zvukovima okruženja. Nažalost, idila ponekad može biti narušena…

Pokretanjem projekta želimo ukazati na problem. Kroz foto dokumentaciju prezentirati rasprostranjenost divljih odlagališta, vrstu  i štetnost otpada.

Pomozite nam svojom aktivnošću. Fotografirajte i obavezno pomoću GPS senzora u fotoaparatu, mobitelu, automobilu ili nekom drugom uređaju locirajte položaj, Logirajte se, ispunite i pošaljite obrazac s fotografijom. Od prikupljenog materijala naš će tim  vođen učiteljicom geografije Vesnom Janko kreirati mapu i bazu osnovnih podataka.

Kako očitati geografsku širinu i dužinu s GPS uređaja pogledajte ovdje. Očitavanje nije potrebno za fotografije snimljene uređajem sa GPS senzorom, a u obrazac za tražene podatke upisati riječ foto.

Kako odrediti stupanj zagađenosti?
1-Estetska   2-Neugodan miris   3-Opasnost ozljede   4-Opasnost  zaraze   5-Otrovno

Kontakt za pomoć i informacije.

Svim sudionicima zahvaljujemo na suradnji.

POHVALA projektu

Na natječaju "Nagrađujemo najbolje školske ekološke projekte" u organizaciji novinske kuće NOVI LIST i INA Rafinerije nafte Rijeka nažalost nismo nagrađeni, ali je projekt pohvaljen kao vrijedan doprinos očuvanju ekoloških vrijednosti i okoliša.

Informacije o dodjeli nagrada i pohvala ekološkim projektima održane 25. studenoga 2010. u Rijeci pogledajte ovdje.

Eko karta

Prikaži Eko karta na većoj karti

Pogledajte našu eko kartu u ArcGIS Exploreru