« Svibanj 2024 »

I PRVAŠIĆI SUDJELOVALI U RADIONIČKOM DANU "ŠKOLE ZA AFRIKU"
Autor: Jasmina Imbrišić, 2. 11. 2010.

27.10.2010. godine za učenike 1.b razreda PŠ Centar ustrojen je integrirani nastavni dan na temu Afrika. Integrirane su sljedeće nastavne jedinice:

SRO - Prikaz UNICEF-ovog dokumentarnog filma i upoznavanje s akcijom "Škole za Afriku"

HJ - Interpretacija i dramatizacija afričke narodne priče "Krađa sunca"

LK - Dizajniranje slikovnice "Upoznajem Afriku"

TZK - Plesne strukture; Elementarne igre (porijeklom iz Afrike)

Na početku integriranog nastavnog dana učenici su  objavili svoja prethodna znanja o Africi. Evo nekih izjava:

FRAN: "Afrika je jako daleko."

BARBARA: "Afriku sam vidjela na televiziji."

ERIK: "U Africi ima gladne djece."

PETAR: "U Africi žive siromašni ljudi."

KARLO: "Afrika je pustinja."

JOSIP: "U Africi ljudi imaju čudne frizure - kao da imaju gliste na glavi."

PAULA: "U Africi je jako vruće."

LEO: "U Africi ima slonova, lavova i žirafa."

Pogledavši fotografije, plakate i UNICEF-ov dokumentarni film za mlađi uzrast učenici su stekli uvid u težak život svojih vršnjaka i osvijestili nužnost pomaganja u opremanju škola te omogućavanju kvalitetnijeg obrazovanja i života u Africi općenito. Upoznati su s organizacijom UNICEF i uključivanjem naše škole u humanitarnu akciju. Sve što su vidjeli ostavilo je snažan dojam na njih.

Toga dana učenici su također donijeli plastične boce koje ćemo prodati i prikupljenim novcem sudjelovati u humanitarnoj akciji.

Tijekom drugog nastavnog sata interpretirali smo afričku narodnu priču "Krađa sunca". Učenici su sjedeći u krugu nakon obrade priče, u etapi stvaralačkoga rada, dali zvučnu kulisu priči (oponašanjem životinja, prirodnih pojava itd.), a potom smo podijelili uloge i rekvizite te dramatizirali priču. Svaki učenik je glumio zadani lik (poglavice Vai i Mokulaka, Mokele, Molumba, kornjača, pavijan, crvena lunja, ose, pčele, ratnici, leopard ...). Svi su se uistinu uživjeli u uloge i uživali u izvedbi.

Sljedeća aktivnost bilo je dizajniranje slikovnice "Upoznajem Afriku". Svaki učenik je drvenim bojicama  ilustrirao jednu stranicu prema tekstu koji je napisala učiteljica. Nakon izložbe i analize, radove smo uvezali i još jednom, sjedeći u krugu, prolistali i pročitali slikovnicu. Cilj slikovnice je prvašićima na jednostavan i zanimljiv način, prilagođen njihovoj dobi i mogućnostima, pružiti osnovne informacije o Africi. Učenici će edukativnu slikovnicu svakodnevno moći posuđivati i nositi kući na čitanje.

Dan smo završili plesom i elementarnim igrama afričkoga porijekla te su učenici prepuni dojmova pohitali svojim domovima kako bi roditeljima što prije ispričali kakav  poseban i zanimljiv dan su proveli u školi. Daleka Afrika prvašićima više nije tako daleko. Kroz navedene integrirane aktivnosti nakratko su u mašti otputovali u tu neobičnu zemlju, a u njihovim srcima pobuđeno je suosjećanje i želja za pomoći svojim afričkim vršnjacima.

Priloženi dokumenti:
P1010128.JPG (674.90 KB)