BILI SMO DOMAĆINI MEĐUŠKOLSKOG KNJIŽEVNOG KVIZA
Autor: Rajna Gatalica, 8. 4. 2019.

Koliko petaši i knjižničari-mentori vole sudjelovati u ovom natjecanju govori činjenica da se ove godine uključilo ukupno 18 škola iz Bjelovarsko-bilogorske županije, najviše do sada. Kviz se održao 3. travnja u Gradskom muzeju Bjelovar u organizaciji naše škole i Hrvatske mreže školskih knjižničara. Brojni sponzori podržali su manifestaciju: Bjelovarsko-bilogorska županija, Školska knjiga, Mozaik knjiga, Profil-Klett, Katarina Zrinski, Koestlin i pekara Panini.

Povjerenstvo svake godine čine vrsne knjižničarke: Vjeruška Štivić iz Narodne knjižnice „Petar Preradović“, Katarina Belančić Jurić iz Obrtničke škole Bjelovar i Suzana Pušić iz Srednje škole Čazma.

Međuškolski književni kviz ove, 2019. godine održao se 9. put za redom. Godine 2011. održan je prvi put i tada su u njemu sudjelovale samo dvije škole: III. OŠ i IV OŠ. Upravo su knjižničarke tih dviju škola Margareta Popčević i Dejana Bedeković osmislile Međuškolski književni kviz kao način poticanja čitanja među učenicima 5. razreda.

Početkom svake školske godine osnovnoškolski knjižničari biraju jedan lektirni naslov koji će biti tema sljedećeg Međuškolskog književnog kviza. Tako je ove godine izbor pao na roman „Charlie i tvornica čokolade“ Roalda Dahla. Zainteresirani učenici iz svake škole pažljivo su iščitavali zadani roman, a troje najboljih iz svake škole dobilo je priliku natjecati se na Međuškolskom književnom kvizu.

Ove godine najuspješnija je bila tročlana ekipa iz Osnovne škole Veliko Trojstvo pod vodstvom knjižničarke Vivijane Krmpotić. Drugoplasirana ekipa je iz Osnovne škole Slavka Kolara Hercegovac s mentoricom Barbarom Evaj, a treće mjesto je zauzela ekipa iz Osnovne škole Ivana viteza Trnskog, Nova Rača, mentorica im je Ines Vidović.

Učenici i mentori su nakon natjecanja mogli uživati u predstavi Bjelovarskog kazališta „Svijet bez smeća prava je sreća“, ali i družiti se, upoznati, bodriti jedni druge, a upravo u tome leži uspjeh Međuškolskog književnog kviza.

Priloženi dokumenti:
Izrezak.JPG (157.71 KB)