ERASMUS PLUS izvješće o prvoj mobilnosti i putovanju u Ljubljanu , od 05. 10. 2015. do 09.10.2015.
Autor: Vesna Janko, 2. 12. 2015.

Razvoj obrazovanja i vještina učitelja u osnovnim školama u Republici Hrvatskoj važan je segment u strategiji Europske Unije . Cilj je poboljšanje kvalitete obrazovanja učenika i poboljšanje profesionalnih, digitalnih, komunikacijskih i metodičkih kompetencija učitelja.

U sklopu europskog projekta “Erasmus plus” sudjelovao sam na seminaru u “Skupini Primera”, celovite kadrovske rešitve, Ljubljana , Slovenija

Nositeljice radionica bile su : dr. Ana Arzenšek , redovni predavač na fakultetu za menadžment i predsjednica društva psihologa Slovenije, te Janja Rebolj profesorica sociologije i trenerica komunikacijskih programa za odrasle

Goran-Kruno Kukolj

Naslovi radionica bili su slijedeći :

1. Communications skills (2,5 days )

komunikacijske vještine: Cilj kolegija je razvijanje učinkovite komunikacijske vještine sudionika na njihovom radnom mjestu kroz identifikaciju i razumijevanje nedostataka u komunikacijskom procesu. Razvijanje dinamike u komunikacijskom procesu i snažnih komunikacijskih vještine kako bi se prevladale prepreke u komunikacijskom procesu. Razumijevanje sukoba , upravljanje sukobima i bolje komunicirati s raznim partnerima u komunikacijskim procesima.

2. Building relationships (2,5 days)

Izgradnja odnosa: temeljni cilj odnosa svijesti je da se presele iz svijesti u sustav za razumijevanje, a zatim u sustav za djelovanje . Razvijanje motivacijksog sustava vrijednosti. Portret osobne snage. Prikaz snage sukoba . Razvoj temeljne vještine za izgradnju učinkovitih odnosa i izbjegavanje nepotrebnih sukoba

Razumijevanje sukoba i aktiviranje kako bi se bolje upravljalo ostalim sukobima.

Sudjelovanjem na tečaju u “Skupini Primera” poboljšao sam svoj uvid u komunikacijske vještine . Zajednički rad s ostalim polaznicima tečaja građanima drugih Europskih zemalja otvorio je mnoga pitanja i osnovu za komunikaciju na poslovnom i privatnom planu. Aktivno proučavanje komunikacijskih vještina i izgradnje odnosa pomoći će mi ustabiliti i poboljšati komunikacijske i radne vještine u mom osobnom radu . Zadovoljan sam aktivnošću domaćina projekta, organizacijom i pruženim informacijama. To znanje ću svakako iskoristiti u svom daljnjem radu , te pokušati prenijeti dobivene informacije kolegama u svom kolektivu i kolegama županijskog stručnog vijeća tehničke kulture.

Slijedeći koraci i aktivnosti mog rada su : temeljno proučiti uvod u analizu transakcijskih teorija ličnosti i sistemske psihoterapije za osobni rast i osobnu promjenu TA (Eric Berne) i Izgradnja učinkovitih odnosa i efektivnog upravljanje konfliktima SDI ( DR.Elias Porter) . RAT - teorija o svijesti odnosa . Dr Elias Porter svoju je teoriju razvio na učenjima Ericha Fromma i Sigmunda Freuda . Ukratko , upoznavanjem i mijenjanjem sebe znatno možemo utjecati na odnose u privatnom i poslovnom svijetu . Razvoj pravilnih odnosa komunikacije doprinosi napretku obiteljske , društvene sredine , a time i cjelokupne životne zajednice u kojoj živimo .