Edukacije učiteljica u sklopu Erasmus akreditacije
Autor: Ines Kapša, 6. 11. 2023.

II. osnovna škola Bjelovar provodi treći krug Erasmus + akreditacije 2021-2027. Ciljevi na kojima članovi tima rade su: unaprjeđenje metodičkih i tehničkih znanja o uporabi IKT -a u svrhu osmišljavanja i provođenja novih pristupa u nastavi i učenja u online okruženju s ciljem napretka učenika, unapređenje rada učitelja s učenicima s posebnim potrebama kroz ranu detekciju i primjena odgovarajućih metoda u radu s njima te usvajanje kreativnih metoda poučavanja i poticanje učenika na kreativno razmišljanje i rješavanje problema.

Učiteljice Nataša Arbutina i Dorotea Gašparić sudjelovale su na strukturiranim tečajevima u Barceloni, od 2. do 10. listopada 2023, a  učiteljice Barbara Bajsić i Sanela Šepak sudjelovale su na strukturiranim tečajevima u razdoblju od 9. do 14. listopada 2023. u Rimu.

Više o tečajevima pročitajte u nastavku.

Nataša Arbutina je sudjelovala na tečaju Fotografija i video u nastavi za usvajanje kreativnih metoda poučavanja i poticanje učenika na kreativno razmišljanje i rješavanje problema. U sklopu tečaja naučila je kako pretražiti audiovizualne sadržaje na platformama za obrazovanje; primijeniti osnovne tehnike snimanja videa; urediti fotografije i videe; organizirati zvukove i tekstove u vizualnim resursima; te kako učitavati i dijeliti audiovizualne sadržaje.

Učiteljica Engleskog jezika Dorotea Gašparić pohađala je strukturirani tečaj pod nazivom The 7 Cs:Learning for Life (and Work) in the 21st Century u Barceloni. Tijekom tečaja polaznici su pronalazili primjere zašto su promjene paradigmi u obrazovanju kontinuirane s tradicionalnim obrazovanjem, a ne suprotno od njega, pomoću raznih aktivnosti promicali su kreativne načine razmišljanja, učinkovitiju komunikaciju, strategije za suradničko učenje u učionici, međukulturalno razumijevanje, primjere kako uvesti računalnu i digitalnu pismenost. Polaznici tečaja su imali dvije aktivnosti van učionice, jedna aktivnost je bila u Sveučilištu u Barceloni, a druga u Nacionalnom muzeju katalonske kulture.Tečaj je pridonio razvoju svih sudionika te povezivanju i razmjeni iskustava učitelja iz Danske,Bugarske, Njemačke i Hrvatske.

Barbara Bajsić je sudjelovala na tečaju u  Digitalni alati za podučavanje matematike GeoGebra i LatEx u okviru kojeg je učila kako planirati, razvijati i izvoditi nastavne jedinice koristeći GeoGebru; koristiti GeoGebru kao alat za procjenu; dizajnirati atraktivne aktivnosti digitalnog učenja; izraditi dinamičke apleta za matematiku; koristiti LaTeX za pisanje matematičkog teksta; izraditi digitalne materijala za korištenje u učionici, a sve sa ciljem da poboljšanja iskustva učenja svojih učenika te time povećati motivaciju za učenje.

Sanela Šepak je sudjelovala na tečaju ICT alati za kreativnu i suradničku učionicu u okviru kojeg je tijekom 5 dana učila kako uz pomoć digitalnih alata olakšati razmišljanje, planiranje i izvođenje online projekata (Padlet); izraditi inovativne i zanimljive prezentacije, poticati (Slido, Prezi); kreativnosti u pisanju i pripovijedanju (Wordclouds, Plot Generator); te pomoći učenicima da stvore uzbudljiv online vizualni sadržaj (Stellar, Canva).

Sudjelovanje na ovim tečajevima omogućilo im je i povezivanje sa učiteljima iz drugih zemalja te otvaranjem mogućnosti za nove međunarodne projekte.