
Učenici 2.b razreda sa svojom učiteljicom Barbarom Bajsić sudjeluju u eTwinning projektu U svijetu likovnih umjetnika 7.
Ovaj projekt ima za cilj upoznati učenike s različitim rukopisima likovnih umjetnika diljem svijeta. Nakon što se upoznaju s kratkim biografskim crticama umjetnika, učenici će svojim dječjim likovnim izražajem pokušati prikazati svoj osobni doživljaj nekih poznatih likovnih djela. Projekt potiče učenike da istraže najveće likovne umjetnike svijeta i svog zavičaja/regije, potičući ih na učenje i stvaranje likovnih djela. Također, razvijat će socijalne i građanske kompetencije, poticati poduzetništvo i inicijativnost, sve u skladu s kurikulumom Likovne kulture i međupredmetnim temama. Kroz ovaj projekt učenici će razvijati kreativnost i naučiti kritički razmišljati. Rezultate svog rada predstavit će se na malim prilagođenim izložbama, kako u ustanovi, tako i u lokalnoj zajednici, koristeći tradicionalne i suvremene tehnologije.
Ciljevi projekta:
Upoznavanje biografskih crtica, rada i djela likovnih umjetnika.
Stvaranje poticajnog okruženja za umjetnički razvoj djece, istovremeno razvijajući njihove kreativne sposobnosti ujedinjene s moralnim i duhovnim odgojem.
Razvoj inicijative, samopouzdanja i sposobnosti izražavanja različitim likovnim tehnikama.
Prilagodba aktivnosti prema dobi, znanju i vještinama u području likovne umjetnosti.
Pomažući u ostvarivanju tih ciljeva i zadataka, projekt će potaknuti razvoj učenika kao kritičkih pojedinaca i kreativaca.
Radni postupak:
Potrebno je upoznati 5 likovnih umjetnika od toga jedan nacionalni.
Ovaj projekt namijenjen je vrtićima, školama i posebnim odgojno-obrazovnim skupinama. Svi zainteresirani sudionici trebaju tijekom školske godine 2024./25. izvršiti pet likovnih zadataka.
Preporuka je da barem jedan od odabranih umjetnika bude iz Hrvatske ili iz domovine partnera.
Timovi učenika će putem videokonferencije dijeliti svoje stečeno znanje i doživljaje s partnerskim školama kako bi potaknuli kreativnost i stvaranje osobnih likovnih djela.
Ove su godine upoznali osam likovnih umjetnika: Kevin Houchin, Joan Miro, Claude Monet, Henry Matisse, Josip Generalić, Genevieve Esson, Rosina Wachtmeister i Mila Marquise.

Radni proces i učeničke radove možete pogledati na sljedećoj poveznici:
https://sites.google.com/view/projekti-2023-24/e-twinning/u-svijetu-likovnih-umjetnika-7?authuser=0
IZLOŽBA NAŠIH RADOVA NA DJEČJEM ODJELU NARODNE KNJIŽNICE PETAR PRERADOVIĆ BJELOVAR
U našoj školi se u sadašnjem 2.b razredu, pod vodstvom učiteljice Barbare Bajsić, već drugu godina zaredom uspješno provodi eTwinning projekt U svijetu likovnih umjetnika, autorski rad učiteljice Sandre Vuk, a naši su učenici prošle godine za svoj trud i kreativnost nagrađeni prestižnom europskom oznakom kvalitete – eTwinning European Quality Label.
Projekt U svijetu likovnih umjetnika prerastao je u međunarodnu suradnju te danas okuplja brojne učitelje i učenike iz različitih zemalja. Kroz upoznavanje s opusima najvećih likovnih umjetnika svijeta i vlastitog zavičaja, učenici razvijaju likovni izričaj, kreativnost i vizualnu pismenost.
Učenici su dosad upoznali neka od najvažnijih imena svjetske likovne scene – Joana Miróa (čiju su izložbu posjetili u rujnu 2024. u Đurđevcu), Claudea Moneta, Henrija Matissa, Vasilija Kandinskog, Rosinu Wachtmeister i Milu Marquize. Iz Hrvatske, upoznali su velikog predstavnika naive, Josipa Generalića. Nakon analize biografije i najpoznatijih djela umjetnika, učenici svojim dječjim likovnim izrazom stvaraju radove inspirirane velikim uzorima.
„Umjetnike za projekt biram u skladu s temama koje obrađujemo tijekom godine, povezujući ih s važnim datumima i temama u drugim predmetima, čime učenici usvajaju i međupredmetne ishode“, pojašnjava učiteljica Bajsić. Projekt tako obuhvaća i poučavanje o sigurnosti na internetu, korištenju digitalnih alata te suradnji s učenicima iz drugih škola putem virtualnih susreta, izrade božićnih čestitki i online aktivnosti. Ove su godine učenici slagali puzzle umjetničkih djela putem aplikacije Jigsawpuzzle.
Osim likovnog razvoja, projekt potiče i razvoj socijalnih i građanskih kompetencija, poduzetničkog duha te kritičkog mišljenja, u potpunosti prateći kurikulum Likovne kulture i međupredmetnih tema. Vrhunac rada u projektu je izložba radova, nastala u suradnji s Dječjim odjelom Narodne knjižnice Petar Preradović Bjelovar, na kojem tijekom srpnja možete pogledati dječje radove. Osim toga, aktivnosti i radovi se mogu pogledati i na https://youtu.be/HvCB2Nca_dc .
Učenici su izrazili veliko zadovoljstvo projektom u evaluaciji te već s nestrpljenjem iščekuju upoznavanje novih umjetnika u idućoj školskoj godini.
Barbara Bajsić, univ. mag. prim. educ.
II. osnovna škola Bjelovar
